Loading...
8249-• • 31 II RESOLUTION NO. 8,249 A RESOLUTION MAKING APPOINTMENTS AND REAPPOINTMENTS TO THE ARKANSAS MUSEUM OF SCIENCE & HISTORY BOARD OF TRUSTEES, ARTS & HUMANITIES PROMOTION COMMISSION, BOARD OF ADJUSTMENT, BOARD OF ELECTRICAL CODE APPEALS, CENTRAL ARKANSAS LIBRARY SYSTEM BOARD OF TRUSTEES, CITY BEAUTIFUL COMMISSION, CITY SAFETY COMMISSION AND THE PLANNING COMMISSION. BE IT RESOLVED BY THE BOARD OF DIRECTORS OF THE CITY OF LITTLE ROCK, ARKANSAS: SECTION 1. That the following named persons are hereby appointed or reappointed as members of the respective Boards and Commissions: (a) ARKANSAS MUSEUM OF SCIENCE & HISTORY BOARD OF TRUSTEES: Reappointed to four year terms expiring November 15, 1993: James Engstrom Richard Holbert Carl Whillock Appointed to four year terms expiring November 15, 1993: Mrs. Bonnie Fincher Dr. Calvin R. Ledbetter, Jr. Father Benno Schluterman f� -a9 (b) ARTS & HUMANITIES PROMOTION COMMISSION: Mr. Lloyd W. Benjamin, III, appointed to a three year term expiring December 16, 1992. Dr. Richard Hixson, reappointed to a three year term expiring December 16, 1992. Ms. Kay Arnold, reappointed to fill the unexpired term of Mr. Ed Hanlon (deceased), said term expiring December 16, 1991. (c) BOARD OF ADJUSTMENT: Reappointed to three year terms expiring February 4, 1993: Cynthia Alderman (Architect) Rex D. Crane (Civil Engineer) (d) BOARD OF ELECTRICAL CODE APPEALS Mr. Isaac G. Ross, appointed to fill the unexpired term of Mr. Schuler Rowland, said term expiring November 25, 1991. (Journeyman Electrician) (e) CENTRAL ARKANSAS LIBRARY SYSTEM BOARD OF TRUSTEES: Mr. Rick Campbell, reappointed to a three year term expiring December 31, 1992. (f) CITY BEAUTIFUL COMMISSION: Mr. Ross McCain (Architect), appointed to fill the unexpired term of Tim deNoble, said term expiring October 19, 1991. 32 (g) CITY SAFETY COMMISSION: Bishop L. T. Walker appointed to fill the unexpired term of Maury Loket, said term expiring January 2, 1991. Mr. Sherman Banks appointed to a three year term expiring January 2, 1993 (replacing Steve Kinzler). Mr. Lloyd Noel reappointed to a three year term expiring January 2, 1993. (h) PLANNING COMMISSION: Mr. Joe Selz appointed to a three year term expiring November 11, 1992 (replacing Wm. F. Rector). (Resides outside city within planning jurisdiction.) Mr. Brad Walker, appointed to a three year term expiring November 11, 1992 (replacing John Schlereth). SECTION 2. This Resolution shall be in full force and effect from and after its adoption. ADOPTED: January 16, 1990 ATTEST: APPROVED: 0 XK� MAY R OLOYD G. VILLINES, II 33