Loading...
9792corrected copy 9/17/96 RESOLUTION 9,792 A RESOLUTION MAKING APPOINTMENTS AND REAPPOINTMENTS TO ARKANSAS MUSEUM OF SCIENCE AND HISTORY BOARD OF TRUSTEES, AMBULANCE AUTHORITY, COMMISSION ON DOMESTIC VIOLENCE, EDUCATION COMMISSION, HISTORIC DISTRICT COMMISSION, LITTLE ROCK PLANNING COMMISSION, LITTLE ROCK MUNICIPAL AIRPORT COMMISSION, LITTLE ROCK SANITARY SEWER COMMITTEE, RACIAL AND CULTURAL DIVERSITY COMMISSION, AND SISTER CITIES COMMISSION. BE IT RESOLVED BY THE BOARD OF DIRECTORS OF THE CITY OF LITTLE ROCK, ARKANSAS: 6 SECTION 1. The following named persons are hereby appointed or reappointed as members of the respective Boards and Commissions: (a) ARKANSAS MUSEUM OF SCIENCE & HISTORY BOARD OF TRUSTEES Ms. Paula Patterson, appointed to a three year term, beginning January 1, 1997, and expiring December 31, 1999 (replacing Ms. Ellen Gray). Ms. Dale Ronnel, appointed to a three year term, beginning January 1, 1997, and expiring December 31, 1999 (replacing Ms. Betty Dortch Russell). Mr. Philip Kaplan, appointed to fill the unexpired term of Ms. Jane Rogers, said term expiring December 31, 1999. Mr. Columbus Brown, appointed to fill the unexpired term of Ms. Teresa Osam, said term expiring December 31, 1999. (b) AMBULANCE AUTHORITY Mr. Bill Wilder, reappointed to a five year term expiring July 5, 2001. 561 low M M 562 (C) COMMISSION ON DOMESTIC VIOLENCE Ms. Patricia K. Cooper (Health Care), appointed to a five year term replacing Ms. Rebecca Beal (plus the remaining two months of Ms. Beal's term), said term expiring November 1, 2001. Ms. S. Michelle Bailey (Support Group), appointed to fill the unexpired of Ms. Danna Klemmer, said term expiring November 1, 1998. (d) EDUCATION COMMISSION Ms. Fatima J. McKindra (City Student Representative), appointed to a three year term expiring November 1, 1999. (e) HISTORIC DISTRICT COMMISSION Ms. Charles Marratt (Historic District Property Owner), appointed to a three year term replacing Robert Roddy, said term expiring June 15, 1999. Mr. John T. Greer (Architect), appointed to a three year term replacing Carl F. Menyhart, Jr., said term expiring June 15, 1999. (f) LITTLE ROCK PLANNING COMMISSION Mr. Craig Berry, appointed to a three year term replacing Mr. Ramsey Ball (plus the remaining two months of Mr. Ball's term), said term expiring November 1, 1999. (g) LITTLE ROCK MUNICIPAL AIRPORT COMMISSION Mr. D. Eugene Fortsen, appointed to a five year term beginning January 1, 1997 and expiring December 31, 2001 (replacing Mr. John Flake). (h) LITTLE ROCK SANITARY SEWER COMMITTEE Mr. Charles Goss, appointed to a four year term replacing Mr. Robert Lane, said term expiring August 1, 2000. (i) RACIAL AND CULTURAL DIVERSITY COMMISSION Ms. Laveta Wills -Hale, (Mayor's appointee) appointed to fill the unexpired term of Ms. Joyce Raynor, said term expiring September 6, 1997. • • 563 (j) SISTER CITIES COMMISSION Mr. Aaron Lubin, reinstated, said term expiring January 5, 2001. Mr. Bob Callans, appointed to fill the unexpired term of Mr. Charles Sloan, said term expiring January 5, 2001. Mr. Ronald R. Roberts, appointed to fill the unexpired term of Ms. Carmelite Smith, said term expiring January 5, 1999. Mr. Sherman Banks, appointed to fill the unexpired term of Mr. Scott Sudduth, said term expiring January 5, 1998. Ms. Donna S. Skowronski, appointed to fill the unexpired term of Kwami, said term expiring January 5, 2000. SECTION 2. This Resolution shall be in full force and effect from and after its adoption. ADOPTED: September 3, 1996 ATTEST: h� ROBBIE HANCOCK, CITY CLERK APPROVED: DAILEY, MAYOR